Kazakhstan nakeuh saboh neugara nyang na di Asia Teungöh. Away neugara nyoë rôh lam wilayah Uni Soviet, tapi bak thôn 1991, Kazakhstan geupeulheuëh droë nibak Uni Soviet ngon geudöng keudroë.

Alam Kazakhstan
Lambang Kazakhstan
Kazakhstan nibak bumoë

Beunagi Wilayah

Kazakhstan geuplah jeuët keu 14 propinsi (bahsa Kazakh:облыстар, oblıstar). Propinsi-propinsi nyan geuplah leubèh ubit lom jeuët keu distrik atawa da'irah-da'irah (bahsa Kazakh:аудандар, awdandar).


PropinsiNang nanggroëLuwah (km.²)Bileuëng ureuëng duëk
AkmolaKokshetau121.400829.000
AktobeAktobe300.600661.000
Almaty(1)Almaty324,81.226.300
Propinsi AlmatyTaldykorgan224.000860.000
Astana(1)Astana710,2}600
AtyrauAtyrau118.600380.000
Baikonur(2)Baikonur5770.000
Kazakhstan TimuOskemen283.300897.000
JambylTaraz144.000962.000
KaragandyKaragandy428.0001.287.000
KostanayKostanay196.000975.000
KyzylordaKyzylorda226.000590.000
MangystauAktau165.600316.847
Kazakhstan BarôhPetropavl123.200586.000
PavlodarPavlodar124.800851.000
Kazakhstan TunongShymkent118.6001.644.000
Kazakhstan BaratOral151.300599.000

Peusan:

  • (1) Banda Almaty ngon Astana na sifeuët peunténg di nanggroë, duwa nyoë han meuhubông u propinsi la'én.
  • (2) Banda Baikonur na sifeuët peunténg saweuëb geupeusewa u Rusia.

Tiëp propinsi geupeutimang lé sidroë Akim (gubérnur) nyang geupiléh lé presiden. Akim banda geupiléh lé gubérnur propinsi. Kuwasa Kazakhstan geupinah nang nanggroë nibak Almaty u Astana bak 10 Desember 1997.